|

Уште една драматична ноќ во Грција, спасените мештани во шок: „Немавме време да видиме како дојде водата“

Семејствата и постарите лица кои беа спасени од поплавите во областа поради невремето Даниел се префрлени во гимназијата во Кардица, Грција. Како што пренесува Live News, спасените добиле ќебиња, храна и неопходни намирници.

Дополнително, жена која во четвртокот вечерта со хеликоптер беше однесена во училишната сала, рече: „Немавме време да видиме како дојде водата. Сите беа изненадени од наглото зголемување“.

Floodwaters cover a suburb after the country’s record rainstorm, in Larissa, Thessaly region, central Greece, Friday, Sept. 8, 2023. Widespread flooding in central Greece has left several people dead and others missing, with severe rainstorms turning streams into raging torrents, bursting dams, washing away roads and bridges, and hurling cars into the sea. (AP Photo/Vaggelis Kousioras)

„Од утро до попладне седевме на клупата на верандата. Преку ден ни пријде чамец и не однесе на блиската тераса. Доживеавме опасни ситуации. Без комуникација нашите деца гледаа вести и не информираа за немилите настани“, додаде таа, пренесе „Прототема“.

Бурата Даниел предизвика смрт на најмалку десет луѓе, но и невидени катастрофи во многу делови на Грција, со центар во Тесалија.

Слични Објави