| |

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија Марија Габриел утре ќе го пречека шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман

На покана на вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Марија Габриел, утре во официјална посета на Софија ќе пристигне министерот за надворешни работи и европски прашања на Република Хрватска, Гордан Грлиќ Радман. Ова е прва официјална посета на Бугарија на министер за надворешни работи по формирањето на новата бугарска влада.

Соработката меѓу Бугарија и Хрватска во рамките на ЕУ и НАТО, пристапувањето на Бугарија во Шенген зоната и во Организацијата за економска соработка и развој (ОЕСР), војната во Украина и други важни теми на меѓународната агенда се очекува да бидат меѓу најважните моменти на средбата меѓу двајцата министри. По средбата министрите ќе дадат заедничка изјава за медиумите.

Марија Габриел и Гордан Грлиќ Радман ќе го посетат и 102-то основно училиште во Софија со настава по хрватски јазик.

Во рамките на посетата на хрватскиот министер за надворешни работи се предвидени средби со шефот на државата Румен Радев, со премиерот академик Николај Денков и со претседателот на Народното собрание Росен Желјазков.

Заедничката изјава за медиумите ќе се одржи во 11:45 часот локално време во Министерството за надворешни работи на Бугарија.

Слични Објави