(ВИДЕО) БОРИСОВ ЗА ВЕТОТО: НАШИТЕ ПРИЈАТЕЛИ МИСЛЕА ДЕКА СО ПРИТИСОК И ЛОБИРАЊЕ ЌЕ СЕ РЕШИ ПРОБЛЕМОТ

//

„Бевме исклучително добронамерни, загрижени и во разговорите што ги водевме со нив, многу внимателно им објаснивме до каде можат да одат нашите компромиси“, рече изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов, потсетувајќи дека е формирана заедничка историска комисија за решавање на спорните експерти. прашања со прецизни аргументи.

Борисов исто така рече дека биле водени десетици разговори, вклучително и со учество на вицепремиерите Захариева и Каракачанов, во потрага по компромиси, за да не биде Бугарија земјата што ќе каже „не“ за реалниот почеток на преговорите за Македонија.

Премиерот Бојко Борисов изрази жалење што македонската страна не покажала посветеност, сметајќи дека со притисок и лобирање може да ја натераат Бугарија да ја смени својата позиција.

„Нашата позиција не е позиција на тврдоглавост или позиција да ги запреме нашите најблиски пријатели“, рече премиерот.

Според него, бугарската позиција е принципиелна и ги одразува очекувањата на сите бугарски граѓани.

„Подготвени сме да ги продолжиме разговорите“, додаде Борисов, нагласувајќи го спроведувањето на Договорот за соседство.Премиерот Бојко Борисов категорично се спротивстави на употребата на антибугарската реторика во македонските медиуми.Претходна статија

ФРА ЃАВОЛО-УБИЕН ОД КОМУНИСТИТЕ ЗАРАДИ КАРИКАТУРА

Следна статија

ПОНИШТЕНАТА АБОЛИЦИЈА НА ИВАНОВ ОСТАНУВА ВО СИЛА

Најново од Вести