(Видео) Brass Brothers направија „земјотрес“ со нивниот нов сингл Balkan Mayhem

/

Не веруваме дека досега некој не присуствувал или во крајна мера не чул за Brass Brothers, еден од најпопуларните бендови во нашата земја од Битола. Момците со нивната опуштеност, харизма и неверојатната музика која ја свират, секојпат овозможуваат вистински да уживате во нивната забава. Нивната единственост остава впечаток кој не само што долго се помни туку и ве предизвикува веќе никогаш да не пропуштите нивни настап. И бидејќи секогаш се подготвени со изненадувања, овој пат за публиката го подготвија најголемото изненадување и нѐ израдуваа со нивниот нов сингл Balkan Mayhem.

Новото издание е инструментален експлозивен спој на дувачки инструменти со драменбејс, Балкан бит и џангл стил и одлично ја доловува силната и фуриозна атмосфера од живите изведби на еден од најенергичните македонски бендови.

Музиката ја потпишува Горан Мицевски Кус, додека аранжманот на песната е заедничко дело на Ненад Тодоровски – Todd Haze, Ристе Шандаров и Горан Мицевски Кус. Balkan Mayhem е снимена во студио Алшар во Скопје, додека Микс и Мастерингот се изработени од Пауло ПГ од Бразил.

Огромен придонес во музичката реализација на Balkan Mayhem имаат и долгогодишните музички брас соработници на Brass Brothers: Стефан Тасевски – Соло Алт Саксофон, Иван Трајаноски – Тенор Саксофон, Илија Мицев  – Соло Труба, Стефан Илиев  – Труба и Александар Нинич – Туба.Видео записот за “Balkan Mayhem” е изработен со финансиска поддршка од Ганг Бистро – Вевчани и Liquid Caffe – Охрид. Како и останатите музички изданија на Brass Brothers и “Balkan Mayhem” e достапна за преслушување и купување на сите светски дигитални платформи и дигитални музички продавници.

Brass Brothers е формиран пред 8 години и во него членуваат Горан Мицевски Кус (тромбон), Костадин Бетоски (саксофон), Пере Мелов (труба), Николче Михајловски (Dj) и Ник де Карло (туба). Brass Brothers функционираат како кавер бенд препознатлив по динамичните живи настапи и зад себе  ги имаат авторските нумери Време Невреме на македонски јазик и Inseparable, Winner и Take My Hand на англиски јазик.

Претходна статија

(ВИДЕО) Советници од листа на Максим Димитриевски купуваат гласови?!

Следна статија

(Видео) Ноев: Бугарија бара од РС Македонија рамноправен третман на македонските Бугари

Најново од Видео