(Видео) Верувајте, на Ножот никогаш не е тивко…

///

Ви го претставуваме документарниот филм на бугарскиот новинар Иво Иванов и нашиот редовен колумнист Владимир Перев, снимен пред 20-тина години и посветен на хероите кои пред 115 години, на 14 јули 1907 г. останале засекогаш на врв „Ножот“.

Христо Силјанов ќе ги нарече овие млади момчиња „витезите на Ножот“ и ќе ги напише безвременските зборови: „Тивко е на Ножот“, од своја страна пак авторите на документарецот ќе додадат „верувајте, на Ножот никогаш не е тивко…“Претходна статија

Почната е постапката за екстрадиција на хрватскиот државјанин Иванагиќ

Следна статија

Бујар Османи: Посетата на претседателката на Европската комисија доаѓа во вистинско време

Најново од Вести