|

(Видео) Бремена Сиријка се онесвести за време на вчерашниот земјотрес, а потоа роди девојче

Бремена Сиријка се онесвестила за време навчерашниот земјотрес во Дефне во Хатај, а потоа родила девојче, пренесе турската новинска агенција „Анадолија“.

По несвестицата таа била пренесена во болница од страна на спасувачките екипи, а девојчето се’ уште е во инкубатор.

Состојбата на мајката и бебето е стабилна.

A pregnant Syrian woman who fainted during the 6.4-magnitude earthquake centered in Hatay’s Defne district gave birth to a baby girl in the field hospital where she was taken by gendarmerie teams

LIVE updates here: https://t.co/rjJzOvo2mE pic.twitter.com/qBrv502ZkS

— ANADOLU AGENCY (@anadoluagency) February 21, 2023

Две недели откако Турција и Сирија беа погодени од разорни земјотреси со јачина од 7,8 и 7,5 степени, тлото повторно се затресе синоќа околу 18 часот.

Земјотреси со јачина од 6,4 и 5,8 степени беа регистрирани во јужната турска провинција Хатај, пришто според последните информации загина најмалку осум лица.

 

Слични Објави