|

(Видео) Британски амбасадор згрозен од нападот во Хроза: „Ова е зло“

Мартин Харис, амбасадорот на Обединетото Кралство во Украина, зборуваше за смртоносниот напад на селото Хроза: „Згрозен сум од веста за рускиот варварски напад врз селото Хроза и смртта на десетици цивили. Мојата најдлабока Сочувство до сите оние кои ги загубија најблиските. Мораме да го победиме ова зло“, објави тој на Твитер.

I am horrified to hear the news of Russia’s barbaric shelling of Hroza village and the deaths of dozens of civilians.

My deepest condolences to all who lost their loved ones.

We must defeat this evil.

— Martin Harris (@MartinHarrisOBE) October 5, 2023

Русите денеска убија 10 отсто од жителите на селото во Украина

Регионалниот гувернер на регионот Харков денеска потврди дека сите жртви на денешниот руски ракетен напад се жители на селото Хроза. Според пописот од 2020 година, во селото Хроза тогаш живееле 501 лице.

Ова се податоци од пред војната, што значи дека во селото Хроза непосредно пред нападот живееле нешто помалку луѓе. Бидејќи во нападот загинаа 51 лице, тоа значи дека руските сили убиле најмалку една десетина од жителите на селото во ракетниот напад.

Потрагата по преживеани е завршена: 51 лице загина, шестмина се ранети

Олех Синехубов, регионалниот гувернер на регионот Харков, изјави дека потрагата по преживеани во селото Хроза е завршена и потврди дека во рускиот ракетен напад загинале 51 лице, а шест се ранети.

„Сите жртви се локални цивили. Објектот беше целосно уништен во нападот, а соседните згради беа оштетени“, додаде тој.

Слични Објави