ВИДЕО: Експлозија во Германија, прогласена „екстремна опасност“, луѓето да не излегуваат надвор

//

Според светските медиуми, сведоците изјавиле дека виделе чад, а германската агенција за цивилна заштита прогласила тревога за „екстремна опасност“.

Според порталот „Билд“ дошло до експлозија во областа за одлагање на отпадот. Ова го објави компанијата „Курента“, која е оператор на хемискиот парк „Хемарк“. Голем црн облак чад се надвисна над градот по експлозијата, јави германската агенција ДПА.

Се претпоставува дека станува збор за магацин со токсични материи.Претходна статија

Филипче: Засега рестрикции нема, може да има наесен

Следна статија

2 август неработен ден за сите граѓани

Најново од Вести