|

(Видео) Експлозија во Узбекистан, има повредени

Во магацин во близина на аеродромот во Ташкент синоќа избувнал пожар по силна експлозија, но пожарот бил потиснат и ситуацијата е под контрола, соопшти Министерството за вонредни ситуации на Узбекистан.

Според извештаите на локалните медиуми, 16 противпожарни и спасувачки екипи интервенирале поради пожар во еден од магацините лоцирани во градскиот кварт Сергели, во близина на аеродромот.

A Customs Warehouse near the International Airport in the Uzbekistan Capital of Tashkent is reported to have Exploded earlier tonight after a Storage Building filled with Electric Cars and Batteries was possibly struck by Lightning; the Shockwave from the Explosion is said to… pic.twitter.com/IAWsbHw4ud

— OSINTdefender (@sentdefender) September 28, 2023

Поради силната експлозија, скршени се прозорци во блиските станбени блокови, а на неколку лица им е укажана помош кои биле со полесни повреди, соопшти узбекистанското Министерство за здравство, пренесува Ројтерс.

People are running out of their houses, it’s very scary that near them the customs warehouse in Tashkent is on fire. #Tashkent #SARCOP #Uzbekistan #Özbekistan pic.twitter.com/6Z7F9rkVRI

— ET magazin (@TcAga261935) September 28, 2023

Причината за експлозијата се уште не е позната, а од министерството соопштија дека истрагата е во тек.

– Ситуацијата е целосно под контрола, летовите од меѓународниот аеродром во Ташкент полетуваат и слетуваат нормално – соопшти управата на аеродромот, пренесе Ројтерс.Слични Објави