(Видео) Еве како работи пропутинската фејк пропаганда на социјалната мрежа Facebook

///

Бугарската забавна емисија „Господари на етерот“, што се емитува online, објави видео, како функционираат проруските ботови во Бугарија. За помалку од 10 минути, тимот на „Господарите“, како што ги нарекуваат во Бугарија, го покажува принципот на работење на пропутинските страници и профили на социјалната мрежа Facebook. Забележете само со каква брзина „фејк видеото“ создадено од „Господарите“ станува вирално. Тоа јасно покажува дека социјалната мрежа Facebook e преплавена од пропутински пропаѓандатори. Тоа важи за Бугарија, а во одредена смисла и за РС Македонија.

Претходна статија

Американскиот секретар за одбрана: САД ќе ги превртат небото и земјата за да победи Украина

Следна статија

Германската министерка најави обука на украински војници во Германија

Најново од Вести