Вo четврток ќе биде прогласена кризна состојба во енергетиката

/

Владата в четврток се очекува да прогласи кризна состојба за електричната и топлинската енергија, потврдија за МИА владини извори, пренесува zoom.mk.

Одлуката треба да важи од 1 септември, а беше најавена од страна на министерот за економија Крешник Бектеши на последната прес-конференција со директорот на АД ЕСМ, Васко Ковачевски.

Од Владата уверуваат дека нема да има рестрикции на струја во престојниот зимски период.– Рестрикции на струја нема да има, ниту се очекуваат ако сé оди според планот на ЕСМ, изјави Бектеши на прес-конференцијата со директорот на ЕСМ на која ги презентираше владините мерки за штедење во пресрет на зимата.

Претходна статија

Бухова повеќе нема да го води ДСЗИ – најавена е нејзината смена

Следна статија

СДСМ: Блокираната сметка на НОБ е оставена од Дурловски и кадрите на ВМРО-ДПМНЕ од 2012 и 2013 година

Најново од Вести