| |

(ВИДЕО) ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЈА ОДОБРИ ВАКЦИНАТА НА „ФАЈЗЕР“ И „БИОНТЕК“

Европската комисија (ЕК) попладнево даде дозвола за употреба на вакцината против ковид-19, произведена од американската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“.

Ова пишува „Ројтерс“ е последниот чекор со кој се дозволува старт на вакцинацијата во Европската Унија (ЕУ).

ЕК одобрението го даде неколку часа откако претходно во текот на денот таква одлука препорача Европската агенција за лекови (ЕМА).

Ова е прва одобрена вакцина против ковид-19 во Европа.

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен, на прес-конференција ги потврди наводите на ЕМА дека оваа вакцина е безбедна и ефикасна и порача дека истовремено ќе биде достапна за сите во истовремено, и вакцинацијата ќе може да почне во сите земји-членки од 27 декември.

„Ова е прва вакцина. Други ќе бидат одобрени наскоро ако се потврди дека се безбедни и ефикасни“, рече фон дер Лајен.
Таа најави дека на 6 јануари 2021 ЕМА ќе даде мислење и за вакцината разбиена од американската компанија „Модерна“.

Вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ е ефикасна 95%, додека таа на „Модерна“ 94%.Слични Објави