|

Голем напад на Крим, одекнуваат силни експлозии со густ чад над Севастопол

Магацин за нафта на Крим, кој е под руска окупација, експлодирал по напад со дрон, соопштија локалните власти, а пренесува „Гардијан“.

Експлозија на резервоар со нафта се случи во близина на градот Севастопол, соопшти локалниот гувернер Михаил Развозаев.

„Според прелиминарните информации, пожарот настанал по напад на дрон“, напиша Развозајев на Телеграм.

An oil depot is on fire in Sevastopol after being hit by a drone in the early morning. pic.twitter.com/ll8zY2v8a2

— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) April 29, 2023

Ова не е првпат цели на Крим да бидат погодени од украински беспилотни летала, а властите во Киев со месеци подготвуваат офанзива за да ја вратат контролата врз полуостровот, кој уште во 2014 година беше окупиран од Русите.

Слични Објави