|

Иранците во поворка: Почна погребот на Ебрахам Раиси

Иранците се собраа на погребната поворка на претседателот, Ебрахим Раиси кој загина во хеликоптерска несреќа, во северозападниот град Табриз, главниот град на провинцијата Источен Азербејџан.

Неговото тело подоцна ќе биде пренесено во Техеран.

Во несреќата загинаа и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан и уште седум други лица.

Иранските медиуми објавија видео на кое се гледаат ковчезите на Реиси и Абдолахиан поставени еден до друг и покриени со ирански знамиња.Слични Објави