ВИДЕО: НИШАЛКИ НА ЅИДОТ НА ТРАМП – ДЕЦАТА ОД ДВЕТЕ СТРАНИ НА ГРАНИЦАТА ЗАЕДНО ИГРААТ

//

Деца и возрасни беа снимени како се играат на флуоросцентно розеви лулашки поставени на мексиканско-американската граница. Станува збор за инсталација на двајца професори од САД, кои со тоа сакаа да донесат единство помеѓу поделените страни.

Уметничката инсталација е дело на Роналд Рел, професорот по архитектура од Универзитетот на Калифорнија и Вирџинија Сан Фратело, вонреден професор по дизајн на Универзитетот од Сан Хозе. Овој проект го развиле уште во 2009 година, како концепт „Граничен ѕид како архитектура“ кој користи „хумор и инвентивност за да се посочи бескорисноста на градење бариери“.

„Овој ѕид стана буквален центар на клацкалката на односите меѓу САД и Мексико и децата и возрасните кои се поврзани на двете страни покажуваат дека активностите кои се случуваат на едната страна имаат директни последици на другата страна“, напиша професорот Раел во објава на Инстаграм.

View this post on Instagram

One of the most incredible experiences of my and @vasfsf’s career bringing to life the conceptual drawings of the Teetertotter Wall from 2009 in an event filled with joy, excitement, and togetherness at the borderwall. The wall became a literal fulcrum for U.S. – Mexico relations and children and adults were connected in meaningful ways on both sides with the recognition that the actions that take place on one side have a direct consequence on the other side. Amazing thanks to everyone who made this event possible like Omar Rios @colectivo.chopeke for collaborating with us, the guys at Taller Herrería in #CiudadJuarez for their fine craftsmanship, @anateresafernandez for encouragement and support, and everyone who showed up on both sides including the beautiful families from Colonia Anapra, and @kerrydoyle2010, @kateggreen , @ersela_kripa , @stphn_mllr , @wakawaffles, @chris_inabox and many others (you know who you are). #raelsanfratello #borderwallasarchitecture



A post shared by Ronald Rael (@rrael) on



Претходна статија

ДОДЕКА МИЦКОСКИ Е НА ОДМОР ВО ХРВАТСКА, А ЗАЕВ ВО ОХРИД И ГРЦИЈА, РАБОТНИТЕ ГРУПИ НА ДВЕТЕ ПАРТИИ ЌЕ СЕ ДОГОВАРААТ ЗА СЈО И ПОПИСОТ

Следна статија

КОЧАН НЕ СЕ ПОЈАВИЛ ВО ИДРИЗОВО, АКО НЕ ГО НАПРАВИ САМ, ЌЕ БИДЕ ДОНЕСЕН СО ПОЛИЦИСКА ПРИДРУЖБА

Најново од Вести