(Видео) Пендаровски со највисоки државни и воени почести пречекан во Црна Гора

/

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, во Подгорица, со највисоки државни и воени почести беше пречекан од претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, со што почна неговата дводневна официјална посета на Црна Гора.

По тет-а-тет средбата на Пендаровски со Ѓукановиќ, делегациите на Северна Македонија и Црна Гора одржаа пленарен состанок, на кој беа потврдени одличните традиционални партнерски и пријателски односи, како и плодниот политички дијалог меѓу двете држави.

Во контекст на регионалната соработка се разгледаа и прашањата од значење за европската иднина на двете држави, како и геополитичките случувања во поширокото соседство и влијанието од руската воена инвазија врз Украина.

Пендаровски денеска ќе оствари средби и со Здравко Кривокапиќ, претседател на владата на Црна Гора, и со Дритан Абазовиќ, потпретседател на владата и мандатар за состав на нова влада на Црна Гора.В среда, 13 април 2022 година, во Бар ќе се одржи свечена церемонија, на која претседателот Пендаровски ќе му ја предаде на црногорскиот претседател Ѓукановиќ спомен-плочата на Владимир и Косара во знак на силното пријателство и културно-историската врска меѓу Северна Македонија и Црна Гора.

Претходна статија

Зеленски потпиша демобилизација

Следна статија

Владата: Со антикризните мерки поевтини цени на горивата

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да