|

(Видео) По посетата на Бајден прогласена воздушна опасност низ цела Украина

Откако беше објавена веста дека американскиот претседател Џо Бајден пристигна во Киев во историска посета на целата територија на Украина, прогласена е воздушна закана.

За време на посетата на црквата Свети Михаил во Киев, се огласија сирените за воздушен напад, пренесуваат локалните медиуми.

Средбата меѓу Бајден и Зеленски се случи на денот кога Украина ја одбележува смртта на 107 лица за време на антивладините протести пред девет години.

Фактот дека американскиот претседател се среќава со украинскиот лидер во срцето на главниот град среде целосен конфликт е значаен и симболичен, оценуваат експертите.

Според извештаите, заедно со Бајден и Зеленски, забележливо е големо обезбедување, особено од специјалците во униформи и со долго оружје.

Посетата на Бајден на Киев ја потврди и самиот претседател на Украина Володимир Зеленски на неговиот профил на Телеграм.

Речиси една година по целосната инвазија, испраќа јасна порака до Москва – дека Америка и Западот нема да се оддалечат од поддршката на Украина.

Слични Објави