|

(Видео) Протести пред домот на Нетанјаху – Израелците бараат негова оставка и мирно решавање на конфликтот

Демонстрантитe денеска пред домот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим побара негова оставка.

Тие бараат оставка од Нетанјаху поради смртоносниот напад на Хамас на 7 октомври врз Израел, при што загинаа 1.400 луѓе, од кои најголемиот број цивили.

По нападот Израел возврати и постојано напаѓа цели на Хамас во Појасот Газа.

Според палестинското Министерство за здравство досега во израелските напади загинале 9.488 луѓе, од кои 3.900 се деца.

Протести се одржаа и во Тел Авив на кои Израелците побараа прекин на огнот веднаш и мирно решавање на конфликтот без понатамошни цивилни жртви од обете страни.Слични Објави