(Видео) Стоев: Говорот на омраза нема иднина, Бугарите да бидат вклучени во Уставот на РС Македонија

//

„Говорот на омразата нема иднина во односите меѓу Бугарија и РС Македонија. Бараме цврсти заложби за неговата осуда. Бугарите во РС Македонија треба да бидат поставени заедно со сите останати народи во македонскиот Устав“, изјави министерот за надворешни работи на Р. Бугарија, Светлан Стоев, како одговор на прашање поставено од БГНЕС, дали тој како министер ќе повика за осуда на институционализираниот говор на омраза против Бугарија и Бугарите во РС Македонија.Претходна статија

Села: „Ахмети се плаши да се соочи со албанските опозициски партии“

Следна статија

(Видео) Колев пред БГНЕС: Според законите на РС Македонија, Бугарите не постојат

Најново од Вести