(Видео) Колев пред БГНЕС: Според законите на РС Македонија, Бугарите не постојат

//

„Бугарите во РС Македонија не постојат на законодавно ниво. Нивните права не се почитуваат и покрај тврдењата на официјалната власт и лично на премиерот Заев. Бугарите во РС Македонија треба да имаат исти права како сите останати граѓани на РС Македонија“, изјави за БГНЕС лидерот на ГДУ, Петар Колев, кој вчера се сретна со претседателот на Р. Бугарија, Румен Радев и министерот за надворешни работи Светлан Стоев.Претходна статија

(Видео) Стоев: Говорот на омраза нема иднина, Бугарите да бидат вклучени во Уставот на РС Македонија

Следна статија

Заев по договорот со Ахмети: Коалицијата со ДУИ води грижа и за помалку бројните партнери

Најново од Вести