| | | |

(Видео) Тагарев: Наша одговорност и морална обврска е да ѝ помогнеме на Украина да се одбрани

Мал е бројот на ракети што ѝ ги даваме на Украина, но одлуката ќе ја спроведеме како што е дефинирано. Секоја година се утврдува колку проектили се неисправни, колку се со изминати ресурси, тоа го базираме на анализи, изјави за БТВ министерот за одбрана н на Бугарија Тодор Тагарев, пренесува БГНЕС.

Претпоставуваме дека украинската страна ќе може да ја врати во употреба таа муниција, немаме капацитет да го направиме тоа. Дали Министерството за одбрана има допис дека не можеме да поддржуваме проектили, не можам да кажам, но има процедури кои не постигнале задоволителен резултат, додаде Тагарев. Во информативниот простор владееше хистерија за тоа до што би довело давање проектили на Украина, прецизира тој.

Русија води агресивна војна против Украина и користи канали на влијание, вклучително и против земјите кои обезбедуваат помош за Украина. Целото вооружување е добиено од Советскиот Сојуз, а не од Руската Федерација, прецизира Тагарев. Наша одговорност и морална обврска е да ѝ помогнеме на Украина да се одбрани. Украина се потпира на целата меѓународна заедница за да го заштити нејзиниот суверенитет, рече Тагарев. Списоците за воена помош се многу долги, дискутирани се во форматот Рамштајн. Приоритетите се многу јасни – противвоздушна одбрана за заштита на цивилното население на Украина. Имаме техника што можеме да ја дадеме. Овие 100 оклопни транспортери со кои малку доцневме можевме да ги дадеме од поранешните внатрешни трупи. Не можеме, сепак, да помогнеме со најсовремена технологија, рече Тагарев.

Во врска со протерувањето на руските свештеници, Тагарев рече дека не се интересирал во длабочина за прашањето, но излегле многу податоци и информации за поддршка на ваков тип на организирани и паравоени организации на нашата територија. Тие се познати одамна, се нарекуваа „Васил Левски“, „Шипка“, тие се поддржувани од Кремљ. Овде станува збор за бугарски државјани кои не можат да бидат протерани, но немаме информации за постапките против нив. Тие одат заедно со луѓе од други земји на воени обуки. Тоа претставува опасност и за нашата национална безбедност, рече Тагарев. Не можам да кажам за контрола на овие процеси, но во последните месеци не слушнав ништо за овие организации, можеби некако беа засегнати, коментира Тагарев.

Влегуваме во петтиот месец на нашата влада, за прв пат е побарана оставка од кабинетот, но не гледам основа за ова. Овој протест на енергетските работници одамна е политички, не се работи за работни места и обештетување, одамна е планиран и рударите делуваат со политички цели. Загубите што ги претрпе Бугарија од овие протести се многу значајни. Ако некој е загрижен за своето работно место е добредојден во армијата, ни требаат луѓе од прва работна категорија, можеме да земеме најмалку 1000 луѓе, додаде Тагарев.

Слични Објави