(Видео) „Татари и фашисти“ скандираат протестантите пред бугарскиот клуб во Охрид

///

Околу стотина луѓе скандираат „Бугари, Татари и фашисти“ пред зградата во која свечено се отвори бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, јавува БГНЕС. Кон зградата се фрлаат јајца и камења.

Некои од демонстрантите носат плакати со натписи против Бугарија и апели против Европската унија, која ги поддржува „фашистичките барања на Бугарија“. Протестот официјално го поддржа лично лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој повика на „масовно учество на протестот против отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“. На ова се приклучи и проруската формација „Левица“ на Димитар Апасиев.

Мицкоски и Апасиев беа главните организатори на протестите против францускиот предлог за започнувањето на преговори за членство на РСМ во ЕУ ова лето. За време на протестите имаше вулгарни и навредливи квалификации како против Бугарија така и за целата ЕУ и особено против Франција.

Минатата недела на фудбалскиот натпревар во Скопје меѓу репрезентациите на Бугарија и РСМ беше исвиркана бугарската химна, а од трибините се слушаа навредливи скандирања против нашата соседна земја.По повод повиците за протести против отворањето на бугарскиот клуб во Охрид пред два дена, бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков повика „ реакциите да бидат премерени“.

„Добро е да се биде ладнокрвен, да се размислува пред да се зборува и да се решаваат работите прагматично во она што го предвидува нашиот договор за добрососедство“, рече и Милков, потсетува БГНЕС.

Неколку часа пред отворањето на клубот во Охрид, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и член на раководството на оваа партија, Антонио Милошоски, најави дека денеска лично до Народното собрание ќе достави „предлог закон со кој се забранува создавање и регистрација на здруженија кои имаат директна врска со Третиот Рајх и со фашистичкиот режим“.Претходна статија

МНР наместо МВР

Следна статија

Здружение ДЕЛО Скопје: Најостро го осудуваме вандалскиот и варварски начин на протестирање во Охрид

Најново од Вести