|

(ВИДЕО) Вагнер напредува, Русите копаат засолништа во Москва

Руски војници поставиле митралези во југозападниот дел на Москва. На фотографиите објавени од руски весник се гледаат припадници на армијата и полицијата како стојат на влезот во Москва преку автопатот М4. Руската армија наводно подготвила одбрана на реката Ока, која се наоѓа на стотина километри јужно од Москва. Стратешкиот премин го затворија камиони натоварени со песок.

Russian media report that the bridge in the south of Moscow region over the Oka River is blocked. The strategic crossing was closed with dump trucks full of sand and sprinklers filled with water. pic.twitter.com/gNbt5rpWfo

— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) June 24, 2023

На социјалните мрежи почнаа да кружат видеа на кои се гледа како се копаат ровови на влезовите во Москва. За тоа време, конвојот на Вагнерците напредуваше кон главниот град и тие беа видени во близина на градот Липецк, кој се наоѓа на околу 400 километри јужно од Москва. Ова го потврди гувернерот на овој регион.

Russian forces have reportedly started to dig fighting positions in Moscow Oblast pic.twitter.com/BcxB3vaBc8

— OSINTtechnical (@Osinttechnical) June 24, 2023

Претходно денеска се појави информација дека руската армија го гаѓала конвојот на Вагнер на автопатот М4 користејќи воени хеликоптери.

Истовремено, на социјалните мрежи кружат видеа, наводно направени на влезот во Ростов, на кои се гледаат наредени противтенковски мини покрај патот. Наводно, тие биле инсталирани од семејството Вагнер.

It is reported that the Wagnerians broke through the barricades on their way to #Moscow. pic.twitter.com/TyHxiN76qE

— NEXTA (@nexta_tv) June 24, 2023

Wagner forces have placed anti-tank mines on one of the highways into Rostov-on-Don pic.twitter.com/eLqp1OSob2

— BNO News (@BNONews) June 24, 2023

Слични Објави