(ВИДЕО) ВООРУЖЕН НАПАД ВО КАНАДА УБИЕНИ НАЈМАЛКУ 16 ЛУЃЕ

//

Најмалку 16 лица се убиени во напад што траеше 12 часа во канадската провинција Нова Шкотска.

Габриел Вортман (51) пукал кон луѓе на неколку места во таа провинција. Властите се уште не го утврдиле точниот број на жртви и нивниот број може да се зголеми.

Ова е најголемиот мacaкp во историјата на Канада . Во 1989 година во Монтреал беа убени 14 луѓе.

Напаѓачот носел делови од полициска униформа и, наводно, користел еден автомобил кој наликувал на полициски. Напаѓачот не бил полицаец туку забен техничар.Вортман загинал по потера низ целата провинција. Засега не се познати мотивите за нападот и нема прецизни информации околу смртта на напаѓачот.

Претходна статија

БРАТСТВОТО НА СВЕТАТА БИГОРСКА ОБИТЕЛ: ВО МАНАСТИРОТ ИМАШЕ МОНАСИ, МОНАХИЊИ, ВЕРНИЦИ ВОЛОНТЕРИ, ШТИТЕНИЦИ

Следна статија

ОД УТРЕ СЕ ЗАБРАНУВА ВЛЕЗОТ И ИЗЛЕЗОТ ОД ТЕТОВО И ТЕТОВСКО

Најново од Вести