(Во живо) Националната конференција „Европска перспектива за добрососедските односи меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија“ во Софија

//

Започна Националната конференција „Европска перспектива за добрососедските односи меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија“. Конференцијата е организирана од Инстититутот за историски истражувања кон Бугарската академија на науките (БАН) и Македонскиот научен институт под патронатот на бугарскиот претседател Румен Радев.

Конференцијата се одржува во Националниот дворец на културата во Софија и е дел од активностите организирани од бугарската држава поврзани со одбележувањето на 119-тата годишнина од смртта на големиот бугарски револуционер Гоце Делчев.

Претходна статија

(Видео) Белобрадова: Бугарија на секој начин треба да и помогне на Украина

Следна статија

„Бугар да не стапне“- говор на омраза и повици за блокирање на црквата Св. Спас од страна на студентското друштво „Млади за Македонија“

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да