(ВИДЕО) ЖОРО МУ ГО ПЛЕСНА НА ПАНДОВ: СИТЕ ВОЈВОДИ НА ВМРО СЕ ДЕКЛАРИРАЛЕ КАКО БУГАРИ

Главниот уредник на Фокус, Зоран Димитровски-Жоро му одржа кратка лекција по историја на политичкиот аналитичар Александар Пандов, потсетувајќи го дека војводите на ВМРО се декларирале како Бугари. Моментот на вистината се случи за време на синоќешното издание на емисијата Топ тема на телевизија Телма. Од своја страна Пандов инаку познат по своите античковмровски ставови изјави дека точно поради тоа е против договорите со Бугарија и Грција и дека за него ирелевантно дали Македонија во НАТО и ЕУ ќе нарекуваат Северна Македонија или Северна Република Македонија.