|

Викиликс објави таен документ на израелското разузнавање

Нешто повеќе од една недела откако Џулијан Асанж беше ослободен од затвор во Велика Британија, завршувајќи ја 13-годишната правна битка, веб-страницата што тој ја основаше, Викиликс, објави тајни документи од израелското Министерство за информации, разузнавачка гранка на владата.

Во објава на Икс, порано Твитер, Викиликс сподели таен документ на израелското разузнавање од октомври 2023 година, во кој, како што тврдат, се споменува израелски план за намерно протерување цивили од Газа во Египет. Викиликс наведува дека израелските власти заклучиле дека „таква стратегија би донела долгорочни позитивни резултати“.

„Планот предвидува процес во три чекори кој вклучува воспоставување шаторски населби во Синај и отворање на хуманитарен коридор, проследено со изградба на градови во северен Синај од кои нема да има враќање“, напишаа тие со линк до целосниот документ.

Војната во Појасот Газа трае речиси девет месеци, откако терористите на Хамас го нападнаа јужниот дел на Израел и убија 1139 луѓе, главно цивили, а киднапираа уште 250 луѓе и ги одведоа во Газа.

Одговорот на Израел беше жесток и продолжува, а израелските власти тврдат дека нема да запрат додека не го уништат Хамас.Слични Објави