ВИОЛИНИСТКАТА ВАНЕСА МЕЈ ВЕЧЕРВА ЌЕ ГО ОТВОРИ „ОХРИДСКО ЛЕТО“

/

Со мега популарната британска виолинистка Ванеса Меј, вечерва на Античкиот театар ќе биде отворено 59-то издание на фестивалот „Охридско лето“.

Од фестивалската дирекција велат дека сè е подготвено за уште едно издание кое ќе се памети долго по квалитетот на програмата и уметниците што ќе застанат на фестивалските сцени.

Концертот за свеченото отворање, за кој се бара карта повеќе, ќе почне во 21 часот, а уметницата со светско реноме ќе приреди незаборавно музичко доживување за посетителите на Античкиот театар, доближувајќи ја класичната музика до пошироката публика.

Ванеса Меј со својот тим пристигна во Охрид пред два дена, а одвои и време да ужива во убавините на градот.
Таа е родена во Сингапур на истиот ден со виртуозот на виолина Николо Паганини. На четиригодишна возраст се сели во Лондон и започнува да учи виолина за на 8 години да замине во Пекинг. Таму ги развива талентот и виртуозноста во класата на Лин Јао Џи. Во Лондон се враќа да ги продолжи студиите по виолина на Кралскиот колеџ за набргу во 1998 година да дебитира на Фестивалот Шлезвиг-Холштајн со одличен прием кај светската музичка јавност, а на само 11 години дебитира со оркестарот „Филхармонија“ во Лондон по што веќе нема запирање за кариерата на Меј која од тој миг натаму е во постојан подем.„Охридско лето“ е еден од најстарите и најпочитувани фестивали во семејството на Европската асоцијација на фестивали (ЕФА). Во текот на 40-те фестивалски денови, според најавите на директорката на фестивалот, Наташа Поповиќ, и селекторите на музичката и драмската програма, Васо Ристов и Александар Поповски, ќе се слави врвната уметност.

Извор: Макфакс

Претходна статија

ВОЗАЧ ТЕШКО ПОВРЕДЕН ОТКАКО СЕ ПРЕВРТЕ СО ВОЗИЛОТО НА БУЛЕВАР ВО ТЕТОВО

Следна статија

ЛОКАЛНАТА САМОУПРАВА ВО БИТОЛА ЌЕ ИМ ПОМОГНЕ НА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ВО НАМАЛУВАЊЕ НА ПОСЛЕДИЦИТЕ ПОГОДЕНИ ОД НЕВРЕМЕТО

Најново од Истакнато