ВМРО-ДПМНЕ: Цените на основните продукти пораснаа за 20%, а Заев лаже дека сè е во ред

/

Инфлацијата со најава да расте, цените скокаат, а Заев лаже дека сè е во ред, обвинуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Цените на основните продукти во последната година дена се зголемени и до 20% при продажба на мало, тоа не треба да го кажат некакви истражувања, тоа го чувствуваат и гледаат граѓаните секој ден“, се посочува во партиската реакција.

Од таму предупредуваат дека, спротивно од Заев за кого, како што велат, сè е розово, гувернерката на НБРМ посочила на можно зголемување на инфлацијата, а производителите предупредуваат на покачувања на цените и до 50% во малопродажба.„Заев е виновен за ценовната спирала и шок кој нè очекува, и за да се амортизираат ефектите мора итно да се делува“, нагласуваат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека кога тие биле на власт, во 2007 и 2008 година, успешно се справиле со таква опасност кога цените насекаде во светот скокнале.

Претходна статија

Герџиков: Република Северна Македонија мора да ги исполни своите обврски од Договорот за соседство и соработка

Следна статија

Облачно и студено со повремен дожд

Најново од Вести