ВО БУГАРСКИОТ ГРАД САМОКОВ ЌЕ СЕ ОТКРИЕ МЕМОРИАЛ ПОСВЕТЕН НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ-ПОКАНЕТИ НА НАСТАНОТ СЕ БОРИСОВ И ЗАЕВ

/

Меморијалeн знак на бугарскиот револуционер Гоце Делчев официјално ќе биде откриен на 10 ноември во 17.30 часот во градот Самоков.
Иницијативата е на локалната структура на ВМРО со помош на општина Самоков. Датум не е избран случајно – тогаш се очекува посета на македонскиот премиер Зоран Заев во Бугарија.

Интересното во овој случај е што на настанот се поканети Заев и неговиот колега Бојко Борисов. Настанот се случува во време кога Бугарија и Македонија се расправаат за историските личности и настани што ја обележуваат нашата заедничка историја.
Во градот во 1897 година Гоце Делчев го основа првиот таен македонски револуционерен круг, вклучувајќи го будното локално население во борбата за ослободување на Македонија и идното обединување со Бугарија, стои во информацијата на бугарскиот регионален портал balkanec.bg .

Претходна статија

РАДЕВ: ОДЛОЖУВАЊЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ

Следна статија

ЗАЕВ: ЗАТВОРСКАТА КАЗНА НЕ ГО РЕШАВА ДЕФИНИТИВНО ПРОБЛЕМОТ СО РАДИКАЛИЗМОТ

Најново од Вести