|

Во Градачац прогласена тридневна жалост, тројца загинати во БиХ

Во Градачац, по страшниот настан во кој Нермин Сулејмановиќ уби три лица, рани неколку лица и потоа се самоуби, прогласена е тридневна жалост, потврди градоначалникот на оваа месна заедница, Едис Дервишагиќ.

Дервишагиќ рече дека оваа одлука ја донел Градскиот совет на Градачац на итна седница.

„По мој предлог прогласена е тридневна жалост, почнувајќи од утре до 14 август. На продолжената седница  учествуваше и кантоналниот министер за внатрешни работи, кој не информираше дека  безбедносната состојба е задоволителна. Утре ќе се одржи седница на Советот на која ќе разговараме за следните чекори“, објасни Дервишагиќ.

Невзета Хеќимовиќ, жената која беше брутално претепана од Нермин Сулејмановиќ и убиена со истрел од пиштол, се криела во куќата на нејзината тетка.

Сулејмановиќ ја започнал престрелката во градот, а потоа дошол во оваа куќа каде ја киднапирал Невзета и ја ранил нејзината роднина.

Слични Објави