Во изминатото деноноќие нови 1.865 случаи со КОВИД-19

/

Нови 1.865 случаи на Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа. Направени се 6.173 тестови. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 207 реинфекции.

Речиси половина од новите случаи се во Скопје каде се регистрирани 871, по што следува Битола со 177 нови случаи и Прилеп со 119 случаи. Во Куманово има нови 86 случаи, во Охрид – 60, Кавадарци и Велес – по 53, Кичево – 46, Штип – 40, Струмица – 38, Тетово – 37, Гевгелија – 28, Гостивар – 27, Неготино – 24, Радовиш – 23, Струга и Ресен – по 22, Кочани – 21, Крушево – 20, Валандово – 15, Делчево – 14, Крива Паланка – 12, Свети Николе – 10, Богданци – 9, Пробиштип – 8, Берово – 6, Македонски Брод – 5, Демир Хисар – 4, Виница, Кратово и Демир Капија – по 3, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Дебар и Дојран – по 1.

Според податоците на Министерството за здравство, во текот на изминатите 24 часа починати се осум лица и тоа по двајца од Скопје (81г и 86г) и Битола (65г и 66г) и по едно починато лице од Прилеп (45г), Охрид (69г), Струмица (68г) и Валандово (72г). Сите се починати во болнички услови.

Досега во земјата направени се вкупно 1.686.063 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 239.920, бројот на оздравени пациенти е 217.305, на починати 8.070, а бројот на активни случаи изнесува 14.545.

Претходна статија

Македонскиот дипломатски синдикат до Димитров: Пустошот што го остави во МНР тешко дека ќе може да се поправи

Следна статија

Бектеши: Обезбедени дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО Скопје

Најново од Вести