ВО КЛИНИКАТА „ЖАН МИТРЕВ“ ИЗЛЕКУВАН ПАЦИЕНТ СО КОВИД-19 СО ПРОЧИСТУВАЊЕ НА КРВТА

//

Во саботата, во доцните ноќни часови беше примен пациент во итна состојба, во хеморагичен шок, заради руптура на абдоминална аневризма. Оваа состојба пациентите не ја преживуваат доколку  веднаш не се оперираат со што се решава крварењето со замена на абдоминалната аорта со васкуларна протеза. Додека заврши операцијата, стигна и резултатот од земениот брис кој покажа дека пациентот е позитивен на ковид-19. Тој уште при приемот имаше знаци на температура и кашлица, па со ова се потврди и сомнежот, соопштија од Клиничката болница „Жан Митрев“ во Скопје, пренесува Плусинфо.

„Бидејќи од Министерството за здравство е дозволено пациентите со ковид-19 да се лекуваат во центрите одредени за тоа, се обидовме веднаш после операцијата да го префрлиме таму, бидејќи од хируршка страна беше згрижен (операцијата беше успешно направена), но не успеавме, со образложение дека капацитетите им се преполни и не го примаа пациентот. Моравме да продолжиме со лекувањето и следниот ден го ставивме на континуирано испирање на крвта со специјален филтер, кој ги отстранува сите инфективни медијатори, кои се создаваат од било која инфекција во крвта. Оваа метода ја работиме наназад 8 години и со огромното искуство, кое до сега го имаме со слични состојби од различни причинители, знаевме дека ова е единственото што може да му го направиме на овој пациент со надеж дека сме му помогнале, бидејќи со ковид-инфекција во ваква состојба немавме искуство“ – информираат од Клиниката „Жан Митрев“.Претходна статија

ЌУЧУК: ПОЛИТИЧАРИТЕ ТРЕБА ДА ДОГОВОРАТ ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ

Следна статија

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ БАРА НОВА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ОД ПЕНДАРОВСКИ

Најново од Вести