Во лето се отвора директна авионска линија Софија-Осло

/

Една од најголемите авиокомпании на Скандинавскиот полуостров и меѓу топ 10 најголеми авиокомпании во Европа – Norwegian Air Shuttle отвора нова авионска линија од аеродромот во Софија. Летовите на дестинацијата Софија – Осло се директни и ќе се реализираат во текот на целата година од 24 јуни следната година, соопштија од Софискиот аеродром.

Летовите ќе бидат двапати неделно од аеродромот во Софија – во среда и сабота со Боинг 737. Времето на поаѓање и слетување е погодно за секоја деловна програма или екскурзиско патување до главниот град на Норвешка. Авионските билети веќе се во продажба на веб-страницата на авиокомпанијата www.norwegian.com.

„Скандинавија е стратешки регион за развој на аеродромот во Софија и има сериозен пазарен потенцијал, кој очекуваме наскоро да го препознаат и другите авиопревозници. Правиме уште еден чекор кон проширување на мрежата на летови и сме оптимисти за 2023 година“, изјави Хесус Кабајеро – извршен директор на аеродромот во Софија, по повод објавувањето на новата линија.„Со повеќе линии и зголемена фреквенција на летови, сега сме добро подготвени за побарувачката на потрошувачите за патување во Норвешка во претстојната летна сезона. Со нетрпение очекуваме да ги пречекаме патниците во авионот и да ги однесеме до прекрасната Софија, како и да им го покажеме на Бугарите Осло, главниот град на Норвешка“, рече Магнус Томе Маурсунд – извршен потпретседател на „Мрежа на летови, цени и оптимизација“ на Norwegian.

Претходна статија

Во Бугарскиот културно-информативен центар во Скопје се одржа средба со претставници на бугарскиот бизнис во РС Македонија

Следна статија

Од пет министерства кои се во игра Таравари ќе добие три за влез на Алијанса во Владата

Најново од Вести