Во Софија одржана 19-та средба на Историската комисија, наредниот состанок закажан за септември

/

Во конструктивна атмосфера поминала 19-тата средба на заедничката мултидисциплинарна експертска Комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија, што вчера и денеска се одржа во Софија.

Како што соопшти македонскиот тим во Заедничката комисија, членовите на Комисијата водеа дискусија на која беа разменети неколку предлог идеи за препораки за учебниците од основното образование, кои се однесуваат на средновековниот и раноосманлискиот период.

На средбата беа усогласени и потпишани записници од претходните средби. Со заемен договор на двајцата копретседатели на Комисијата, договорено е наредната средба на Комисијата да се одржи во средината на септември 2022 година, стои во соопштението.Извор: zoom.mkПретходна статија

Генчовска: Ќе продолжиме да го следиме прашањето за пристапот до архивите на Бугарската егзархија во РС Македонија

Следна статија

Во Бугарскиот културно-информативен центар во Скопје се одржа дводневна работилница за креирање уметнички дела од мозаик за деца и возрасни со аутизам и други специјални потреби

Најново од Вести