Во Софија се одржуваат два митинга за поддршка на бугарската влада

/

ва митинга за поддршка на бугарската влада се одржуваат вечерва во Софија, јави дописникот на МИА од Софија.

Првиот се одржува пред зградата на претседателската администрација за да го потсети Румен Радев дека ги има истите луѓе кои излегоа во 2020 година и го поддржаа кога ГЕРБ и главниот обвинител ги нападнаа неговите канцеларии.

Овој митинг го организира Националната граѓанска иницијатива „Правда за сите“. На него присуствуваа сменетиот претседател на Народното собрание Никола Минчев и привремениот претседател на бугарскиот парламент Мирослав Иванов.Вториот митинг се одржува пред Народното собрание на Бугарија. Доцна вечерва демонстрантите од пред зградата на претседателската администрација ќе им се придружат на оние пред Народното собрание за да испратат јасен сигнал дека сакаат да се зачува политичката стабилност и да нема промена на прозападниот курс на Бугарија.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

Ковачевски: Протоколот кој стигна во бугарското Собрание, нема нови услови и барања за нас

Следна статија

Османи: Билатералните и историските прашања нема да бидат критериум за придвижување напред во процесот со Бугарија

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да