epaselect epa10108488 Smoke rises after an Israeli air strike in Gaza City, 06 August 2022. According to the Palestinian ministry of health, at least ten people were killed, including a child, in a series of Israeli airstrikes on multiple targets in the Gaza Strip including a residential apartment in neighborhood of Al-Rimal. Al-Quds Brigades, the armed wing of the Palestinian Islamic Jihad, announced that senior leader Tayseer al-Jabari was killed in the attacks. EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Во текот на ноќта беше задржано примирјето во Појасот Газа

/

Примирјето меѓу Израел и Исламскиот џихад, што стапи на сила доцна синоќа, траеше во текот на ноќта, а израелската армија утринава објави дека ќе почне да ги укинува ограничувањата наметнати на жителите на областа во близина на границата на Појасот Газа.

Благодарение на посредништвото на Египет, прекинот на огнот стави крај на тридневното насилство во кое загинаа десетици Палестинци.

Сите патишта на југот на Израел, што беа затворени неколку дена поради страв од напад, ќе се отворат и од жителите повеќе нема да се бара да бидат во близина на заштитеното подрачје, а возовите повторно ќе сообраќаат, јавуваат израелските медиуми.

По безбедносната проценка се отвораат и граничните премини меѓу Израел и Појасот Газа за хуманитарна помош, пренесе Бета.

Доколку ситуацијата, како што посочува одделот на израелското Министерство за одбрана задолжен за односите со Палестинците, остане мирна, ќе се разгледува целосно отворање на преминот.Прекинот на огнот стапи на сила во 23:30 часот по локално време (22:30 часот по средноевропско време).

Извор: Zoom. mkПретходна статија

Злато во вредност од 600.000 евра и непријавени 30.000 пронајдени во автобус на граничниот премин Табановце

Следна статија

Дваесет и една година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Најново од Вести