|

За 30 дена продолжен куќниот притвор на напаѓачот на новинарската екипа на ТВ 24

Скопското обвинителство денеска поднесе обвинителен предлог за насилникот кој ја нападна новинарската екипа која појде да го снима живеалиштето кај што е пријавен Украинецот Олександр Онишченко кој доби македонско државјанство иако е на црната листа на САД.

Од Кривичниот суд информираат дека на осомничениот му е продолжен куќниот притвор за 30 дена.

-Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје постапувајќи по предлогот на ОЈО – Скопје за продолжување на мерката куќен притвор за М.П., за кој постoи основано сомнение дека сторил кривично дело Насилство од чл. 386 ст. 3 в.в. со ст. 1 од КЗ, а поврзано со вербалниот и физички напад на новинарската екипа на ТВ 24, советот го прифати предлогот и ја продолжи мерката куќен притвор за 30 дена, информираат од Кривичниот суд.

-Обвинетиот 67-годишник, на 14 ноември, со грубо навредување и со грубо насилство ја загрозил сигурноста на телевизиска екипа која снимала прилог во близина на неговиот дом, информираат денеска од Јавното обвинителство.

Слични Објави