Заев најави отворање на Уставот за вметнување на Бугарите во преамбулата

/

Одговарајќи на новинарско прашање за вметнување на Бугарите во Преамбулата на уставот, Заев најави отворање на Уставот пред влезот во ЕУ.

„Веќе сум кажал дека Република Северна Македонија пред влезот во ЕУ ќе го отвори Уставот и ставот е да бидат впишани сите помалубројни народи како бугарскиот и хрватскиот на пример. Ако сакаме да бидеме членка на ЕУ треба да имаме европски устав како што е хрватскиот“, одговори Заев.



Заев имаше средба со Јанев и претседателот Румен Радев, а со државните лидери ќе се сретне и вечер на вечерата организирана за македонската делегација.

Претходна статија

Мицкоски: Се додека имаме криминалци во политиката не можеме да одиме напред

Следна статија

Нема деблокада од Бугарија, Заев вели: Имаме билатерален проблем и така треба да го решаваме

Најново од Вести