Заев не го поддржува предлогот за скратено работно време на администрацијата

/

Премиерот Заев не го поддржува предлог законот за скратено работно време на администрацијата, односно во петок да работи само по 4 часа.

Убеден е дека ова е предизборно ветување на некоја од партиите, кое по реакциите на граѓаните може да биде и повлечено.

Вели ако сакаме да швајцарски плати треба сите да работиме ефикасно и сериозно и во приватниот и во јавниот сектор.Истакна дека од 165.000 административци, нивниот број сега  е намален на 132.000. А во моментов 15 илјади работат во министерствата.

Извор: Zoom. mk

Претходна статија

МЗ: 77% од новите случаи и 79% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

Следна статија

Пописот заврши, попишани 1,8 милион лица, конечните резултати следната година

Најново од Вести

Без вода делови на Чаир

Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваaт дека поради уличен дефект ф 300 мм на Бул. Македонско-косовска