ЗАЕВ ЗА ОДНОСИТЕ СО БУГАРИЈА: „ТРЕБА ДА НАЈДЕМЕ РЕШЕНИЕ КОЕ ЌЕ НОСИ ПРИДОБИВКИ И ЗА ДВЕТЕ СТРАНИ“

//

„Знаете дека сме фокусирани на можноста за брзо решавање на ова прашање што е исправено пред нас. Секако, гаранцијата на идентитетските прашања се потврдени со Договорот за добрососедство со Бугарија, а тоа е македонскиот јазик и македонскиот народ. Јас верувам дека сите тие документи, коментари кои излегуваат се само желба за решавање на ова четврто историско поглавие или шеста историска личност што може да биде одлична можност да не сплотува, да не зближува, да го јакне пријателството и слично. Ќе бидеме внимателни во коментарите заради тоа што знаеме дека треба да постигнеме решение кое ќе носи  придобивки на двете страни и ќе биде за добробит и за позитивни  последици за Северна Македонија и на Бугарија“, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференцијата со помошникот државен секретар за енергетика на САД, Францис Фанон во Владата.Претходна статија

(ВИДЕО 18+) ПОГЛЕДНЕТЕ ЗОШТО СИНОВИТЕ НА ПОЛИТИЧАРИТЕ РЕТКО ОДАТ ВО ВОЈНИ

Следна статија

АПЕЛ ЗА ПОМОШ: И ТРЕБАМЕ НА МАЛАТА НИКОЛИЈА

Најново од Вести