|

Залужни: Соборивме 28 проектили и 15 дрона

Воздушната одбрана ширум Украина синоќа собори 28 руски ракети и 15 од 16 дрона лансирани во текот на ноќта, изјави утрово генералот Валериј Залужни, врховен командант на украинските вооружени сили.

Украинските власти соопштија дека најмалку две лица загинале, а уште две се ранети во напад на Киев во средата наутро.

Неколку лица се повредени и во регионот на Киев.Слични Објави