ЗАПОЧНУВА МЕЃУНАРОДНАТА СТРУМИЧКА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА

Со отворање на изложба на цртежи и графики од збирката на Меѓународната струмичка ликовна колонија утре ќе биде означен почетокот на 56 собир на ликовни уметници од повеќе земји од светот.

На годинашната ликовна колонија ќе учествуваат 15 уметници од Бугарија, Грција Србија, Русија, САД, Полска и С. Македонија.

-Традиционално уметниците творат во Домот на Културата, а во рамките на колонијата по 26 пат ќе се одржи и Студиото за мозаик, на кое учествуваат тројца мозаичари. Уметниците имаа слобода во изборот на темите.Колонијата ќе се одржи од 1 до 12 август, а во досегашните изданија на Меѓународната струмичка ликовна колонија учествувале 1.400 уметници од земји од целиот свет.

Претходна статија

„ПОСЛЕДНА ГРАНИЦА – КНИГА ПРВА: ИСТАПЕНИ СЕЧИЛА“ НАЈНОВИОТ НАУЧНОФАНТАСТИЧЕН РОМАН ОД ЗОРАН МИЛОШЕВСКИ

Следна статија

ПРОМОВИРАН ТРЕЈЛЕРОТ НА КРАТКОМЕТРАЖНИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ „ЗАСЕДА/ПРЕДАВСТВО“

Најново од Култура