Заврши грејната сезона

/

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ја информира јавноста дека согласно Правилата за снабдување со топлинска енергија заклучно со денес 15 април завршува редовната грејна сезона.

„Во останатите денови до крај на април, согласно Правилата со цел да им се овозможи комфор на граѓаните доколку има поладни денови, ќе се одлучува на дневно ниво дали ќе има греење врз основа на прогноза која УХМР ја доставува“, информираа од Регулаторната комисија.

Доколку УХМР достави прогноза во која се предвидува средна надворешна температура за следниот ден да е помала или еднаква на 12 степени целзиусови, топланите се должни да испорачуваат топлинска енергија до потрошувачите.

Извор: Temite

Претходна статија

Македонија ќе игра пријателски меч со Украина?!

Следна статија

Мрачни натписи на градинка во Ѓорче Петров: „СОНК убијци на деца“

Најново од Вести