ЗБОРУВА СКОПЈЕ – ДА ГО ЧУВАМЕ И САКАМЕ НАШИОТ ГРАД

//

Градоначалникот Шилегов, вчера (25 јули 2018 година, среда) во Галеријата на графити во Градскиот трговски центар присуствуваше на главниот настан во рамките на манифестацијата Зборува Скопје (23-26 јули) која ја одбележува 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес.

– Во само едно деноноќие на 26 јули 1963 година, отсликана е сета егзистенцијална, лична и колективна драма која сведочи за трагиката на човековото постоење. Оттука, да се зборува за кобниот 26 јули 1963 година, прераснува не само во носталгија по старо Скопје, туку и во етички императив кој и денес е дел од животот во градот. Посакувам, никогаш повеќе градот Скопје да не се бори со природни катастрофи од вакви размери, како што беше земјотресот од 26 јули 1963 година. Да шири оптимизам и да настојува, во нашата средина да завладее еден поинаква перцепција на нештата кои се нераскинлив дел од развојот на овој град. Од денешна перспектива, градот Скопје е потврда на кажаново, а воедно е и голем поттик и обврска на сите нас заедно, да го чуваме и да го сакаме нашиот град. – изјави Шилегов.

По катастрофалниот земјотрес први кои им пристигнале на помош на Скопјани, биле граѓаните од поранешните југословенски републики, а веднаш потоа почнала да пристигнува помош и спасувачки екипи од целиот свет.

– Во реализацијата на широката програма од акции, суштествени за изградбата на Скопје, својата помош и ја обзнанија сите оние домашни и меѓународни сили, хуманитарни организации, исклучителни личности, кои го почитуваа Скопје, сочувствуваа со катастрофата и сакаа да придонесат разрушеното Скопје, повторно да се роди. 87 нации испратиле најразлична помош и помогнале во изградбата на новото Скопје – ’Градот на Солидарноста’. По земјотресот новото Скопје со својата култура, урбано-економска, географско-просторна, демографска и културолошка специфичност, станува модерен град – нагласи Шилегов.Во своето обраќање, Шилегов ги повика Скопјани, како жители на градот на солидарноста, да бидат хумани и да донираат помош за настраданите во соседна Грција.

Вечерва присутните граѓани во рамките на манифестацијата „Зборува Скопје“ имаа можност да ја погледнат проекцијата на краткометражниот филмски колаж на младата режисерка Дина Дума насловен како „Скопје сонува“ и перформансот „Тивка реконструција на земјотресот“ на Билјана Радиноска, како и да се забавуваат во музичката програма „Разговор со смисла“, односно во концерти на Mammoth & Yashem, Тодор Караколев, импров сесија со музичари од новата скопска сцена.

Сите настани од манифестацијата „Зборува Скопје“ се тематски врзани со скопскиот земјотрес и претставуваат извесно видување на овој настан од 26 јули 1963 година, низ очите на младите уметници и нивното реконструктивно доживување на оваа трагедија.Претходна статија

СДСМ НАЈАВИ КРИВИЧНА ЗА АНТОНИЈО МИЛОШОСКИ

Следна статија

БИТ ФЕСТ: ПИЈАНО КОНЦЕРТ НА МАУРИЦИО АНУНЦИАТА

Најново од Вести