|

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова откако спасувачите од урнатините го извлекоа телото на двегодишното девојче кое беше убиено во руски напад синоќа во централниот град Дњепар.

„Руското оружје на омраза кое продолжува да ги одзема и уништува животите на украинските деца секој ден, уби стотици кои исчезнаа од почетокот на руската инвазија на 24 февруари 2022 година“, се вели во соопштението на украинскиот претседател.

„Многу од нив можеа да станат познати научници, уметници, спортски шампиони за да придонесат за украинската историја“, рече тој.

Тој додаде дека е невозможно да се утврди точниот број на загинати деца бидејќи некои области се под руска окупација.

„Мораме да издржиме и да победиме во оваа војна. Цела Украина, целиот наш народ, сите наши деца, мора да бидат ослободени од рускиот терор“.

Слични Објави