| |

Зеленски: Ова е војна, Русија сака да не убие; Радев: Овој конфликт нема воено решение

Ако е конфликт, тогаш една земја нема да ја напуштат милиони луѓе. Мора да ги ставиме точките или некој друг ќе ги стави. Ние го имаме ова право затоа што војната е на наша територија, затоа знаеме дека ова е војна, а не конфликт, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, јави известувачот на БГНЕС.

Еден од обидите за уцена од страна на Русија е дека цените на енергетските превозници, преку заземањето на нуклеарната централа Запорожје, окупацијата не е конфликт, туку отворена војна, војна до исцрпување на Украина. Ова е војна не за убивање на странски државјани, туку за убивање на Украинци. На сите им посакувам мир. Сите луѓе се еднакви во Украина, нагласи Зеленски.

Важна е декларацијата што ја потпишавме и која парламентот ја изгласа. Господинот претседател рече дека не не поддржува со муниција за да не ја ослабне вашата армија или вие не го поддржувате зајакнувањето на Украина. Вашата војска, се што имате ќе биде доволно за да се борите, ако дојде Русија овде, имате моќна армија, тоа значи пред се луѓе, тие се добри, но нема да биде доволно за да се борите против земја од 160 милиони жители. Затоа е добро да се заштитите да не дојде војната, па да не даде Господ да се случи трагедија и да сте на нашето место. И ако луѓето кои имаат заеднички вредности не ви помогнат со оружје, што ќе правите тогаш, Путин, земете бугарски територии, не, вие како претседател нема да дозволите компромис со вашиот суверенитет, истакна Зеленски.

Ваше право е да не ја поддржувате помошта за Украина. Убеден сум дека ќе бидеме членки на ЕУ. Украина и Европа имаат заеднички вредности. Русија сака да ги уништи НАТО, ЕУ, Европа. Ова се нивните цели. Дали разбирате? Ова не е конфликт, господине претседателе! Путин не води само војна против нас. Русија сака да не уништи. А ние само сакаме да живееме, рече Зеленски.

Ја изразувам мојата солидарност со жртвите од оваа сурова војна. Уште првиот ден ја осудив војната во вашата земја. Бугарија им подаде рака на илјадници граѓани на Украина кои бараа спас, многу од нив и понатаму се под наша заштита. Бев искрен со вас, декларацијата е важен чекор во развојот на нашите односи, но не прифаќам обезбедување на муниција, бидејќи јас како и вие како претседател имаме јасни одговорности, рече претседателот Румен Радев.

Безбедносното опкружување е загрижувачко и во нашиот регион. Конфликтот го проширува својот просторен опсег. Добива нови димензии. Секој ден расте ризикот од радиоактивна контаминација во Европа. Конфликтот се претвора во војна на истоштување, глобален економски судир. Овој конфликт нема воено решение. Се повеќе оружје е тешко решение, не очекувам да има решение, ова не функционира. Важно е да се внимава на постојаните напори за деескалација, за прекин на огнот, додаде Радев. Знам колку е тешко, но мора да бараме такви решенија, се надевам на мирни решенија, истакна Радев.

Многупати го користев зборот војна. За мене ова е војна. Бугарија беше една од првите што ја поддржа европската интеграција на Украина, рече Радев. Токму сега го слушаме зборот: победа, победа. Би сакале да го слушнеме зборот мир. Водечките напори мора да бидат насочени кон постигнување мир. Не ги искористивме сите дипломатски средства. Војната се води на територијата на Украина. И војната добива нови димензии, а тие одамна ги напуштија границите на Украина. И многу други односи, социјални, економски. Гледате што се случува во Европа – пораст на инфлацијата, пораст на радикалните движења. Мора да размислуваме за иднината на Европа, како оваа војна влијае на Европа, коментира Радев.

Што друго да користиме? МААЕ комуницира со Русија, ОН комуницира со Русија! МААЕ нуди да работи со централата. Извадете ги војниците од АЕЦ Запорожје, но Русите не ја напуштаат централата. Колку повеќе дипломатски напори. Кој комуницира со Русите? Ердоган и Гутиереш. Овие двајца се фаќаат за глава, Русија секојдневно излегува со нови изговори. Русија ни ги зазеде територијалните води. Има луѓе во светот. Дадовме можност на МААЕ да комуницира со Русија, рече Зеленски.Слични Објави