Зеленски: Украина веќе би ја завршила војната доколку имаше подобро оружје

/

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина „веќе би ја завршила војната со Русија“ доколку имала пристап до подобро оружје, како што е она што го користи Русија.

Во своето обраќање доцна синоќа, Зеленски посочи дека во сите интервјуа и преговори со лидерите на демократскиот свет, рекол дека е неправедно што Украина се уште е принудена да го бара она што нејзините партнери го складирале со години.

Тој нагласи дека морална должност на земјите-партнери е да помогнат во заштитата на слободата, да ги спасат животите на илјадници Украинци доколку имаат оружје и муниција што сега и се потребни на Украина.

Украинскиот претседател додаде дека интензитетот на рускиот оган во Харков во Донбас и во областа Дњепропетровск е зголемен, дури и врз цивилни структури.– Судбината на десетици илјади жители на Мариупол кои беа преместени на териториите под руска контрола е непозната – рече Зеленски, пренесува Би-Би-Си.

Извор: Темите

Претходна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ги игнорира легитимните барања на просветните работници и враќа со притисоци и понижувања

Следна статија

Понеделник, вториот ден на Велигден неработен за сите граѓани

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да