|

Земјотрес во Хрватска, се стресе кај Петриња

Послаб земјотрес е регистриран утрово во 7.50 часот на два километра североисточно од Петриња, со епицентар во Нова Дренчина.

Според податоците на Сеизмолошката служба на Хрватска, земјотресот бил со јачина од 2,4 степена според Рихтеровата скала, а интензитетот во епицентарот бил III степен од ЕМС.

Слични Објави