|

Земјотрес во југозападна Хрватска ги вознемири жителите

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала утрово во 8 часот и 22 минути ја погоди областа Петриња и неговата околина, јавува Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

Епицентарот на земјотресот бил на 16 километри северозападно од Петриња. Тоа се случило на длабочина од 15 километри.Слични Објави